ביום אחד זינק מניין הנדבקים בארה”ב בכ-20 אלף, יותר מ-1,500 מתו. אושרה סופית חבילת הסיוע הגדולה בהיסטוריה האמריקנית, בהיקף של 2.2 טריליון דולר: האזרחים יקבלו צ’ק של 1,200 דולר. מושל ניו יורק מזהיר: השיא – בעוד 21 ימים. טראמפ הורה לג’נרל מוטורס לייצר מכונות הנשמה

נשיא ארה”ב דונלד טראמפ מוסר הצהרה לציבור בבית הלבן

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט במהירות בארצות הברית, שבימים האחרונים הופכת לאחד המוקדים העיקריים של התפרצותו העולמית. לפי ספירה של סוכנות הידיעות רויטרס הלילה (בין שישי לשבת), מניין הנדבקים בארה”ב עומד על מעט יותר מ-100 אלף – זינוק של בערך 20 אלף לעומת המספר אתמול, אז דווח על יותר מ-80 אלף נדבקים. לפי רויטרס נרשם גם זינוק במניין המתים – עם לפחות 1,558 קורבנות.

על רקע ההתפשטות המואצת של הנגיף בארה”ב, אישר אמש בית הנבחרים חבילת סיוע כלכלי עצומה, בהיקף של 2.2 טריליון דולר – הגדולה ביותר בהיסטוריה האמריקנית. מטרת החבילה היא להמריץ את הכלכלה ולסייע לאזרחים ולעסקים, גדולים וקטנים כאחד, שנפגעו מהשבתת הכלכלה כחלק מהמאבק בהתפשטות הנגיף.

בעקבות צעדים חריפים שנקטו המדינות המרכיבות את ארה”ב, נזכיר, מיליונים שם נמצאים תחת סגר דה-פרקטו. בשבוע שעבר נרשם שיא באבטלה, כאשר עוד 3.3 מיליון אמריקנים נרשמו כמובטלים על מנת לקבל הטבות ממשלתיות. גם הנשיא דונלד טראמפ עצמו – למרות קריאותיו החוזרות ונשנות בימים האחרונים “לפתוח” את הכלכלה ולמנוע מהתרופה “להיות גרועה מהמחלה עצמה” – טרם שינה את ההנחיות שלו לכלל האמריקנים לשמור כמה שיותר על ריחוק חברתי.

חבילת הסיוע העצומה תעניק בין היתר צ’קים של עד 1,200 דולר ישירות למיליוני משלמי המסים, תעניק הטבות למובטלים ותציע הלוואות, מענקים וקיצוצי מס לעסקים גדולים וקטנים. היא תזרים מיליוני דולרים לרשויות המקומיות במדינות השונות ולמערכת הבריאות, שמתמודדת כעת עם עומס עצום במטופלים שנדבקו בנגיף.

“האומה שלנו ניצבת בפני מצב חירום כלכלי ובריאותי בעקבות מגפת הקורונה, המגפה הנוראה מזה יותר מ-100 שנה”, אמרה יו”ר בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, בתום דיון בן שלוש שעות במליאה. “העם האמריקני ראוי לתגובה ממשלתית רחבה שתהיה מבוססת על חזון וראיות מדעיות, על מנת להתמודד עם האיומים על חייו ופרנסתו. והוא צריך את זה עכשיו”.

שומרים על מרחק גם במליאת בית הנבחרים(צילום: AP, House Television)

בעקבות האישור שהעניק בית הנבחרים לחבילה, שהושגה לאחר משא ומתן בין הרפובליקנים לדמוקרטים ואושרה מוקדם יותר השבוע גם בסנאט, היא תעבור כעת לשולחנו של טראמפ – שהבטיח לחתום עליה במהירות.

לאישור הסופי לחוק קדמה דרמה במליאת בית הנבחרים, אותה חולל מחוקק בודד שניסה להכשיל את ההצבעה. תומאס מאסי מקנטקי, מחוקק ליברטריאני שלעתים קרובות מסרב לקבל את דין הנהגת המפלגה הרפובליקנית שבה הוא חבר, התנגד לחבילת הסיוע בטענה שהיא בזבזנית מדי ומעניקה כוח רב לבנק הפדרלי (הפדרל ריזרב).

כדי להכשיל את החוק הוא קרא להצבעה שמית ורשמית, כזו שהייתה מצריכה ממחוקקים רבים שלא נכחו בוושינגטון להגיע לשם, ולהסתכן בהידבקות בנגיף בטיסה לבירה האמריקנית. בסופו של דבר הצליחו מנהיגי הרפובליקנים והדמוקרטים להכשיל את המהלך הזה, ונקבע שיש מספיק מחוקקים נוכחים במליאה על מנת לאפשר הצבעה רגילה.

מושל ניו יורק: “החדשות הגרועות ביותר”

הצעד של מאסי עורר את חמתו של טראמפ. הנשיא שדרש את העברת החבילה במהירות צייץ בטוויטר לפני שסוכל המהלך של אותו מחוקק רפובליקני, וקרא לסלק אותו משורות המפלגה. “הוא רק רוצה פרסום”, טען טראמפ.