טקס חתונה בבה”ד 1, אתגר ריקוד המוני בגדוד חי”ר גבולות ואי שמירת מרחק אפילו בחמ”לים המיוחדים לטיפול בקורונה: תיעודים חדשים שנחשפים היום (שלישי) ב-N12 מציגים כיצד קצינים וחיילים בצה”ל לא נשמעים לפקודות הצבא ומתקהלים בניגוד להנחיות. בשעה ששר הביטחון נפתלי בנט לוחץ שמערכת הביטחון תיקח את המושכות, נראה שבכמה וכמה מקרים צה”ל לא מצליח לעשות סדר אפילו בתוך הבית.

בסרטון מטריד שצולם בבה”ד 1, ועלה באחת הרשתות החברתיות, תועדו צוערים אתמול במעין טקס חתונה עם חופה, בנוכחות עשרות חיילים שהתקהלו במקום. בתיעוד אחר, שעלה אתמול בחשבון האינסטגרם של אחד מגדודי החי”ר, נראים עשרות חיילים רוקדים יחד ומשלבים ידיים.

על אף שהנחיות ההתמודדות עם הקורונה וניהול המשבר מבוצעות על ידי אותם חמ”לים מיוחדים שהקים צה”ל, גם בהם צולמו תיעודים של חיילים שלא שומרים מרחק שני מטר ואף מתחבקים. כך למשל צולמו מחובקים חיילי החמ”ל המיוחד בכפר הנופש של האגודה למען החייל באשקלון, שם משכן צה”ל חולי קורונה. בדובר צה”ל אף פרסמו תמונות רשמיות מהחמ”לים, שמהן עלה בבירור שהצבא הושיב את החיילים במרחק קטן מדי אלו מאלו.

תיעוד שפורסם אתמול - העומס בחדרי האוכל בקרית ההדרכ
תיעוד שפורסם אתמול – העומס בחדרי האוכל בקרית ההדרכה ממשיך | צילום:
חיילים מצייצים

מפקד של אחד מגדודי החי”ר החליט לבצע טקס הענקת דרגות לחיילי וקציני הגדוד תוך שהוא עומד במרחק קטן מהם, ובזה אחר זה הם מגיעים ומקבלים את הדרגות. הדבר תועד ופורסם בחשבון אינסטגרם של היחידה לפני יומיים. בתיעוד נוסף נראים חיילים באחד מגדודי החי”ר מקיימים קומזיץ כשהם במרחק קטן אלו מאלו.

התיעודים שנחשפים כאן מצטרפים לתיעוד המטריד של מאות החיילים המתקהלים בבקו”ם מאמש שהוצג אמש במהדורה המרכזית. ההנחיות בצבא לא פעם מחמירות מאלו של משרד הבריאות, כך למשל חל איסור מוחלט על לחיצת ידיים, ואולם כעת נראה שלא פעם ההנחיות האלו לא מקבלות את היחס הראוי.

תגובת דובר צה”ל: “צה”ל רואה בחומרה רבה כל הפרה של הנהלים. בריאות המשרתים בצה״ל היא משימה ראשונה במעלה, על כן, נעשות התאמות רבות לעמידה בהנחיות חיל הרפואה בנושא. הצבא מנחה את מפקדיו וחייליו להקפיד על ההנחיות ובמיוחד על שמירת המרחק ומניעת ההתקהלויות. כמו כן, מתבצעת אכיפה מוגברת מצד המפקדים כדי למנוע מקרים כמו אלו המצויינים בכתבה. צה”ל ימשיך להפיק לקחים ולהקפיד על הנחיות חיל הרפואה”.

Source link