ברשת הוא קרא לעצמו “המפקד”. הוא היה ממנהיגיו של ארגון ניאו-נאצי בינלאומי, ארגון שקוּשר למזימות לבצע פיגוע בבית כנסת בלאס וגאס ולפוצץ מכונית תופת שתפגע באנשי רשת החדשות האמריקנית CNN. והוא היה רק בן 13.

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

Cyber-attack  (Photo: Shutterstock)

להשפיע מהמחשב בבית. ילדים בשירות הטרור(Photo: Shutterstock)


הילד הזה, שהיה מדמויות המפתח בארגון “חטיבת פוירקריג”, חי באסטוניה,
וכנראה ניתק את קשריו עם הארגון אחרי שהרשויות במדינה הבלטית הקטנטנה עימתו אותו בתחילת השנה עם מידע שהגיע אליהן על פעילותו. כך עולה מפרטים שחשפה בימים האחרונים משטרת אסטוניה ומדיווח בעיתון אסטוני.
דובר שירות ביטחון הפנים האסטוני, האריס פוספ, מסר השבוע לסוכנות הידיעות AP כי הסוכנות שלו התערבה במתחולל בתחילת ינואר והביאה להפסקת הקשרים של הילד עם הארגון, אבל כיוון שהוא בן פחות 14 אי אפשר להעמידו לדין במסגרת הדין הפלילי, ובמקום זאת יש לנקוט נגדו דרכי פעולה משפטיות אחרות.
הפרטים על תפקידו המדויק של הילד עדיין אינם ברורים. הדובר פוספ לא תיאר את הילד כראש הארגון, אבל חומרי ארכיון מקוונים מצ’אטים שבהם השתתפו חברי הארגון מלמדים כי “המפקד” הציג עצמו כמייסדו וציין כי הוא תושב סארמאה, האי הגדול ביותר באסטוניה. בכתבה שפורסמה ביום רביעי בשבועון האסטוני “אסטי אקספרס” נכתב כי לארגון היה מבנה מבוזר וכי אי אפשר לקבוע שהילד האסטוני היה המנהיג בפועל שלו, אך צוין כי הוא בהחלט היה אחת הדמויות המובילות בו.

טאלין בירת אסטוניה. קריאת השכמה מפיגועי ברייוויק (צילום: DepositPhotos) (צילום: DepositPhotos)

טאלין בירת אסטוניה. קריאת השכמה מפיגועי ברייוויק(צילום: DepositPhotos)

הליגה נגד השמצה מגדירה את “חטיבת פיורקריג” כארגון התומך במלחמת גזע ומקדם כמה מההשקפות הקיצוניות ביותר של התנועה הדוגלת בעליונות האדם הלבן. לפי הליגה נגד השמצה, “החטיבה” הוקמה בשנת 2018, יש בה כ-30 חברים ורוב פעילותה מתנהלת באינטרנט.
אורן סגל, סגן נשיא המרכז נגד קיצוניות בליגה נגד השמצה, אמר ל-AP כי ילדים אינם רק קהל יעד של פורומים שבהם מקדמים תיאוריות גזעניות ואלימות, אלא יש גם ילדים שמתפעלים אתרים כאלה, והם מוקסמים מיכולתם להצטרף לתנועה עולמית ולהשפיע על ההתרחשויות מבעד למחשב הביתי שלהם. “ילדים קטנים מקבלים תחושת השתייכות מתנועות שנאה וזו תופעה שכיחה יותר משרוב האנשים מבינים”, אמר.

  ()

“חטיבת פיורקריג” קושרה לשני ניסיונות פיגוע לפחות בארה”ב. לפי מסמכים אמריקניים רשמיים, צוות של ה-FBI בלאס וגאס החל באפריל 2019 לחקור את קונור קלימו
בן ה-24 אחרי שקיבל מידע כי הוא ניהל קשר עם חברי הארגון. קלימו דיבר עם מקור ב-FBI על כוונה לפוצץ מטען בבית כנסת או לתקוף סניף מקומי של הליגה נגד השמצה. אדם אחר שניהל לכאורה קשרים עם “החטיבה” הוא ג’ארט וויליאם סמית, חייל לשעבר בצבא האמריקני שבפברואר האחרון הודה כי סיפק מידע על חומרי נפץ לסוכן סמוי של ה-FBI. סמית בן ה-24 דיבר על רצונו לתקוף רשת חדשות אמריקנית כלשהי במכונית תופת. רשת CNN דיווחה כי היא עצמה הייתה המטרה שלו.

לפי מסמכים שהודלפו מהתכתבויות אלקטרוניות, אחרי ש”המפקד” נעלם מהצ’אט של חברי הארגון הניאו-נאצי בינואר תהו שם חברים אחרים בארגון אם הוא נעצר והעלו את האפשרות שמישהו חיבל במכשירים שלו.

אסטוניה, מדינה סובייטית לשעבר שקיבלה בחזרה את עצמאותה ב-1991, היא אחת המדינות המפותחות ביותר מבחינה טכנולוגית
באירופה. במשך שנים הקדישו הרשויות האסטוניות תשומת לב מעטה יחסית לאיום של קיצונים מבית, אבל מתקפת הטרור שביצע פעיל הימין הקיצוני אנדרס ברייוויק
בנורבגיה ב-2001, אז רצח 77 בני אדם, שימשה כקריאת השכמה לשירותי הביטחון שם./>

מקור