זמן קצר לאחר שנתניהו ביטל באופן זמני את כל הטיסות שנכנסות לנתב”ג, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ’ הודיע הערב (שבת) כי טיסות בין לאומיות יורשו לנחות בנתב”ג, ונוסעיהן יחויבו לשהות בבידוד במלונית. כחלק מהצעד, הוחלט כי משרד הביטחון ייקח את האחריות על הפרויקט, כולל העברת הנוסעים לבידוד. הטיסה שצריכה הייתה לנחות מחר בבוקר מניו יורק וכבר קיבלה הודעה שבוטלה – תנחת בישראל עם המטען בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

“בהתייעצות ממשלתית דחופה הוחלט על פתיחה מיידית מחודשת של שערי המדינה לישראלים שחוזרים הביתה”, נכתב בהודעת שר התחבורה. “כלל השבים יחוייבו לשהות בבידוד במלונית של משרד הביטחון במימון של המדינה”. סמוטריץ’ הוסיף: “כפי שאמרתי, מדינת ישראל לא תסגור את שעריה בפני ישראלים השבים הביתה”.

במשרד הביטחון אישרו שהם אחראים מעתה על הנושא, והדגישו שהשבים מחו”ל יועברו למלוניות בידוד שבאחריות המשרד. “כלל החוזרים מחו”ל יועברו לבידוד במלוניות למשך 14 יום. בשעות הקרובות יועברו לאישור השרים תקנות לשעת חירום אשר יאפשרו את מימוש ההחלטה”.

נתב
נתב”ג ריק בימי קורונה | צילום:
רויטרס

הישראלים שנמצאים בנמל התעופה בניו יורק והיו אמורים להמריא הלילה עם הטיסה לנתב”ג ולנחות מחר בבוקר, אומרים כי בנמל יש בלבול גדול עקב חוסר ההחלטיות בישראל בנוגע לקיום הטיסות. “ראינו את הכתבות על ההוראה של נתניהו לעצור את הטיסות, ומהבוקר התקשרנו ללא הפסקה לחברת יונייטד, שענו לנו שוב ושוב שהטיסה יוצאת כרגיל”, אמרה אחת הנוסעות שממתינות בנמל. “רק לאחר ששלחנו את המזוודות וכשעה לפני הטיסה כרזו שהוחלט לבטל את הטיסה. הנציגים של יונייטד ניסו לדבר עם הקונסוליה ולהשיג אישור מיוחד להוציא את הטיסה בכל זאת אבל בכל זאת אין אישור. יש פה עשרות ישראלים ששברו חוזי דירות, הוציאו את כל החפצים שלהם”. לפי שעה הטיסה צפויה להמריא עם המטען בלבד וללא הנוסעים.

המחדל וההחלטות – לוח הזמנים

מחדל נחיתת הטיסות בנתב”ג עברה תהפוכות רבות בשלושה שבועות האחרונים. רק לפני כמה שעות ראש הממשלה נתניהו הורה לעצור את כל הטיסות שנוחתות בנתב”ג עקב הביקורת הקשה בעניין והנתונים המדאיגים: זינוק של 462% בהדבקות שמקורה בנוסעים שחזרו מחו”ל – וזה רק בשבוע האחרון. השאלה העיקרית שעלתה היא מדוע הנוסעים לא חויבו עד כה להישלח למלוניות בידוד כפי שבנט הציע לפני כבר יותר משבועיים. אלה ההחלטות שהתקבלו בעניין הטיסות בנתב”ג בתקופה האחרונה:

18.3: טיסת הקורונה – משרד הבריאות מקבל מידע על קבוצה של חסידי חב”ד מניו-יורק שנחשפו לקורונה, ומתכוונים להגיע לישראל. אין סמכות לעצור אותם. הם מגיעים לארץ ונלקחים לבידוד במלון.

22.3: 65 מהחסידים מאובחנים כחולי קורונה. משרד הבריאות ממליץ להחמיר את הפיקוח בנתב”ג.

25.3: שר הביטחון, נפתלי בנט, מודיע: לוקח את האחריות על הנוסעים בנתב”ג. מי שיגיע ממוקד סיכון יועבר למלונית ויעבור בדיקת קורונה.

27.3: דיון אצל רה”מ – מבינים שאין מספיק בדיקות ואין מספיק מקום במלונות. ההחלטה של בנט מבוטלת, הציבור לא מעודכן.

31.3: אנחנו מדווחים על טיסה מניו-יורק שנוחתת בישראל ונוסעיה לא נלקחים לבידוד.

1.4: בעקבות החשיפה – נתניהו מנחה להעביר את כל הבאים מחו”ל לבידוד במלונות. האחריות – של משרד הביטחון.

2.4: הממשלה מחליטה על בידוד לכל החוזרים מחו”ל. אבל יש סייג: מי שמוכיח שהולך לבידוד בביתו – ישוחרר. מאז ועד היום – הרוב המוחלט של הנוסעים שנחתו כאן שוחררו לביתם.

7.4: נכנס לתוקף הסגר, ואיתו איסור הנחיתות בישראל. עם סייג: מותר לשרים לתת אישור חריג לנחיתות. מאז ועד היום – החריג הפך לכלל. רוב הטיסות נחתו. הנוסעים שוחררו לביתם.

מקור