שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
הקמה של מחלקה חדשה לטיפול בחולי קורונה בבית חולים איכילוב בתל אביב (צילום: שאול גולן)

ארכיון(צילום: שאול גולן)

משרד הבריאות עדכן הערב (יום א') כי מספר חולי הקורונה בישראל עלה עלה ל-11,145, מהם 183 במצב קשה, ו-131 מונשמים. מדובר בעלייה דומה לנתונים המקבילים אמש – 3.2% שהם 402 בני אדם. כמו כן, מאתמול נפטרו שני חולים – מהנתונים הנמוכים מפריצת המגפה בישראל. במשרד ציינו כי 286 בני אדם נוספים החלימו מאז אתמול.

הרוב המוחלט של החולים, 7,241 בני אדם, מטופלים בביתם. 737 חולים מאושפזים בבתי החולים ברחביי הארץ, ו-1,029 הועברו למלונות הקורונה.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי "סכנת ההידבקות והתפשטות נגיף הקורונה טרם חלפה. אני חוזר ומדגיש שיש להישאר בבית ולצאת רק לפעולות חיוניות כגון רכישת מזון ותרופות. יש לעטות מסכה בכל יציאה מהבית ולשמור על מרחק של שני מטרים מאדם לאדם. וחשוב מאוד להקפיד על רחיצת ידיים".

בר סימן טוב הוסיף כי הוא "מבין שזה קשה להישאר בבית לאורך זמן אך הציבור הוכיח ומוכיח את יכולתו לעמוד בהנחיות ולהגן על המשפחות של כולנו. קיום מפגשים בחג מסכן את החיים של כולנו. ראינו מה קורה במדינות אחרות שבהן התרופפה המשמעת ועלינו לגלות משמעת לאורך זמן כדי לא להגיע למצבים הללו. אני חוזר ומדגיש – תישארו בבית בכל ימי החג". 

שוטרים יבדקו הפרות בידוד בבתים: ריאיון באולפן    (צילום: עמית הובר, משי בן עמי, ירון ברנר)

גם חדשות טובות נרשמו היום: שני חולי קורונה שהיו מחוברים למכשיר האקמו, נגמלו ממנו בימים האחרונים
ושבו לטיפול במכונות הנשמה. ביום חמישי נותק מהאקמו בן 45 שמאושפז בבית החולים וולפסון. ביום שישי נותק מהאקמו צבי מיכאלי, תושב ירושלים בן 58, המאושפז בשערי צדק. מכשיר האקמו מיועד לחולי קורונה במצב קשה מאוד, שמכונת הנשמה לא יכולה לסייע להם. בפועל, הוא מחליף את פעילות הלב והריאה לזמן ממושך.

מבית החולים שערי צדק נמסר כי מצבו של מיכאלי עדיין מוגדר קשה אך יציב, והוא ממשיך במגמת שיפור איטית. "החיבור למכשיר האקמו אפשר לנו לייצב את מצבו ולמנוע קריסה של המערכות הנשימתיות שלו", אמר מנהל יחידת טיפול נמרץ לחולי קורונה, ד"ר יגאל הלביץ.

גם אפיק סויסה,
הצעיר מאשדוד שאושפז במצב קשה מאוד באיכילוב, התעורר אחרי כמעט שבועיים שהיה מורדם ומונשם. אימו, אירית, אמרה ל-ynet כי הדרך לשיקומו עדיין ארוכה. "זה ייקח זמן, צריך סבלנות", אמרה סויסה. "כל יום הרופאים איתנו בקשר פעם-פעמיים ביום, הם מלאכים, אני יודעת שהוא בידיים טובות. אנחנו יותר אופטימיים".

אפיק סויסה חולה הקורונה שב להכרה מלאה ומתקשר ()

אפיק סויסה

 

מבית החולים שערי צדק נמסר כי מצבו של מיכאלי עדיין מוגדר קשה אך יציב, והוא ממשיך במגמת שיפור איטית. "החיבור למכשיר האקמו אפשר לנו לייצב את מצבו ולמנוע קריסה של המערכות הנשימתיות שלו", אמר מנהל יחידת טיפול נמרץ לחולי קורונה, ד"ר יגאל הלביץ.
בצהריים החל הסגר בירושלים
כשארבעה אזורים הוכרזו כ"אזורים מוגבלים". בכך הפכה הבירה לעיר השנייה אחרי בני ברק שבה מוטל סגר במטרה למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. המשטרה פרסה מחסומים בכל הכניסות והיציאות של אותם אזורים.
אלו השכונות הנכללות בסגר: רמות, רמת שלמה, נווה יעקב, הר נוף, גבעת שאול, קריית משה, רחביה – בין הרחובות קרן קיימת לישראל עד רחוב רמב"ן (כולל), נחלאות, מקור ברוך, רוממה (רבתי), עזרת תורה, גאולה, מאה שערים, בית ישראל, מוסררה, בית וגן וגבעת מרדכי. גם ביתו של ראש העיר משה ליאון כלול בתחום שנמצא בסגר.
כחלק מהסגר האזורי, לא תתאפשר נסיעה או מעבר מחוץ לאזור, פרט להחרגות שונות. מעל אלף שוטרים וכ-400 לוחמי צה"ל לוקחים חלק במשימת האכיפה. כמאה מחסומים יוצבו רק באזור השכונות החרדיות במרכז העיר, ובהן מאה שערים, גאולה ושכונת הבוכרים.

בעוד הממשלה צפויה להחליט על אסטרטגיית היציאה שלה ממשבר הקורונה בתקופה הקרובה, בצה"ל כבר התכוננו לכך
באופן פנימי והתחילו ליישם, במה שאפשר לראות כדוגמה לקראת הליך היציאה מהמשבר בחיים האזרחיים. עם שחרור סלקטיבי ותחת פיקוח של אלפי חיילים שיצאו לחופשת פסח, צה"ל הוא הראשון שמיישם את הדרך שבה אמורה המדינה להתנהל בהמשך – המשך שגרת החירום, לצד הקלות נקודתיות.

בבוקר שוחררו לראשונה מאז פרוץ המגפה בישראל לוחמים משייטת ספינות הטילים. מאות לוחמים היו נצורים בספינות בשבועות האחרונים, גם בזמן שהספינות עגנו בבסיס חיפה. על גורמים חיצוניים נאסר לעלות אל הסיפון, כדי למנוע הדבקה נרחבת בכלי השיט הרגיש. אותם לוחמים יצטרפו לאלפי חיילים ששוחררו לרגל ערב פסח. כך או כך, החיילים שיצאו לחג נדרשו להישמע להנחיות משרד הבריאות.
עם זאת, שרי הממשלה התבקשו על-ידי המטה לביטחון לאומי שלא להתחייב על חזרה לשגרה אחרי פסח. בניגוד להודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על גיבוש אסטרטגיית יציאה אחרי המימונה, כמה מהשרים התרשמו כי המהלך מתעכב – וכי קידומו מלווה בהססנות.

מקור

תגובות

שיתוף הפוסט עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest