לאחר הפרסומים הרבים הטוענים שנגיף הקורונה התפרץ בעיר ווהאן שבסין, הממשלה הסינית החליטה להגביל את פרסום המחקר האקדמי הנוגע למקורו של וירוס הקורונה. זאת, בהתאם להנחיית הממשל הסיני והודעות שהתפרסמו על ידי שתי אוניברסיטאות סיניות – שכבר הוסרו מהאינטרנט בשלב זהבווהאן חוזרים לפעילות (צילום: getty images)
חזרה לשגרה בווהאן | צילום: getty images

במהלך השבועות האחרונים נדמה שסין מצליחה להתאושש ולחזור לשגרה לאחר התפרצות נגיף הקורונה, לראשונה בעיר ווהאן. במקביל, הממשל בסין מנהיג מדיניות חדשה, על פיה כל המחקרים האקדמיים בנושא נגיף הקורונה, יהיו כפופים לבחינה נוספת, ויצטרכו לקבל אישור מגורמים בשלטון המרכזי לפני פרסומם – כך על פי פוסטים של שתי אוניברסיטאות במדינה – שכבר הספיקו להימחק.


לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מאז סוף חודש ינואר, מספר חוקרים סיניים פרסמו סדרת מחקרים על נגיף הקורונה בכתבי עת רפואיים בין-לאומיים משפיעים. מספר ממצאים אודות התפרצותו של נגיף הקורונה – כמו למשל ההדבקה הראשונה בנגיף בין בני אדם – העלו שאלות בנוגע לתפקיד הממשל הסיני בהתפרצות הנגיף, וגרמו למחלוקת מתמשכת במדיה החברתית בסין.

במהלך הימים האחרונים נשמעים מומחי רפואה בסין בהתבטאויות בנוגע להידוק הבקרה על המחקרים אודות מקור נגיף הקורונה: “אני חושב שמדובר במאמץ מתואם של הממשלה הסינית לשלוט בנרטיב ולצייר אותו כאילו ההתפרצות לא נובעת מסין”, כך אמר חוקר סיני לרשת CNN, שהחליט להישאר אנונימי, בשל החשש מתגובת הממשל בסין. “לדעתי, הם לא יסבלו שום מחקר אובייקטיבי שיחקור את מקור המחלה הזו”.

על פי פרסומים זרים, הבדיקה המוגברת שמקדם הממשל בסין מעידה על המאמץ האחרון של הסינים לשלוט על פרסום העובדות אודות מקור התפרצות נגיף הקורונה, שגבה עד כה את חייהם של מעל 100,000 איש והביא להדבקתם של מעל ל-1.7 מיליון איש ברחבי העולם – מאז אובחן לראשונה בעיר ווהאן בדצמבר האחרון.

2 אוניברסיטאות סיניות פרסמו בסוף השבוע האחרון פוסט בפייסבוק, המסביר כי המחקרים האקדמיים בנושא נגיף הקורונה יעברו דרך השלטון – וימתינו לאישור פרסומם. שני הפוסטים כבר הספיקו להימחק, ככל הנראה גם כן בהוראת השלטון המרכזי במדינה. 

מקור