sportFive1015325
צילום:
ספורט 5

מכבי מייחלת ליורוליג, אבדיה (אלן שיבר)
מכבי מייחלת ליורוליג, אבדיה (אלן שיבר) | צילום:
ספורט 5

אלו ימים גורליים עבור היורוליג. המפעל הבכיר באירופה עומד לקראת הצבעה שתכריע אם העונה תתחדש באופן כזה או אחר, או שמא ניאלץ לחכות רק לעונה הבאה. אלא שאחרי תקופה ארוכה של אי ודאות ופסימיות, ככל שהימים עוברים לקראת מועד ההכרעה (ביום שני הקרוב), ייתכן שהדברים הולכים לכיוון חיובי. משיחות שערכנו היום (חמישי) עם עיתונאים מטורקיה, מיוון, מאיטליה ומליטא, מתברר כי בימים האחרונים השטח מתחיל להרגיש תזוזה, וכי היורוליג מתחיל לעבור משלב המתווים לשלב המעשים והבדיקות הלוגיסטיות בשטח, אל מול הערים והארצות שמועמדות לארח את טורניר סיום העונה. יחד עם זאת, הדרך לפיינל 8 עדיין ארוכה.

מצב העניינים הוא כזה: היורוליג קיבל כמה הצעות רשמיות לארח את הפיינל-8 מסלוניקי, מבלגרד, מקובנה ומקלן. כעת מתברר כי כל היעדים הללו כבר קיבלו את אישור הרשויות הרלוונטיות לאירוח הטורניר, וכעת היורוליג עובר על פרוטוקולי הבריאות שכל עיר שלחה על מנת לבדוק היתכנות ואת כלל דרישות הסף. כך, למשל, בארגון ירדו אפילו עד לרזולוציה של מי וכמה עיתונאים יורשו לסקר את הטורניר, כאשר על פי המסתמן, תהיה כניסה לצוותי שידור של מחזיקות זכויות השידור בלבד. המטרה של היורוליג היא להביא לפגישת ההנהלה ביום שני הקרוב הצעות מוגמרות, מפורטות ככל הניתן, על מנת שהקבוצות תקבלנה את כל המידע הדרוש כדי לקבל החלטה.

בהצבעה ייתנו את הקול שלהם רק 11 מתוך 18 המועדונים המשתתפים במפעל. כלומר, רק הקבוצות המשוריינות, שמחזיקות ברישיון A ביורוליג, ובהן מכבי תל אביב, יקבעו אם נראה את היורוליג השנה ובמידה שכן, איפה המשחקים יערכו. ההצבעה תוכרע ברוב רגיל. מספיק ש-6 קבוצות יצביעו בעד המשך העונה, מול 5 שיצביעו נגד, והליגה תחודש.

צסק
צסק”א מתנגדת לחזרה, ג’יימס (אלן שיבר) | צילום:
ספורט 5

ליטא – יס, רוסיה – נו
קשה למפות את יחסי הכוחות לקראת ההצבעה. העובדה שמכבי תל אביב חידשה את פעילותה ומנהלת מערכה תקשורתית לטובת פתרון של קיום משחקי הליגה לצד היורוליג, מחזקת את ההערכה שהיא תצביע בעד חידוש הליגה. אך בכל הנוגע לשאר הקבוצות, עדיין קיימת אי בהירות גדולה. על פי דיווחים, מי שעוד צפויות להיות לתמוך בחזרה הן אנאדולו אפס וברצלונה. הקבוצה הטורקית, הטובה במפעל לפני הפגרה הכפויה, אף החלה לערוך בדיקות קורונה לשחקניה. כמו כן, הכיוון הוא שגם שתי הנציגות הספרדיות הנוספות מתוך ה-11 – ריאל מדריד ובאסקוניה, צפויות להצטרף לברצלונה ולהצביע בעד החזרת המפעל.

על פי התקשורת הליטאית, גם ז’לגיריס קובנה תתמוך בחידוש הליגה. במידה שהמפעל יחזור, הליטאים יגיעו כנראה מעט פחות חלודים משאר הקבוצות, כיוון שבמהלך החודשיים האחרונים הקבוצה לא הפסיקה להתאמן, תחת המגבלות כמובן. בנוסף, ליטא נחשבת לאחת המועמדות המובילות לארח את הטורניר כולו, אם וכאשר.

מנגד, צסק”א מוסקבה כנראה תצביע נגד חזרת היורוליג. ברוסיה חווים בימים אלו את משבר נגיף הקורונה בשיא כוחו, ונראה שאין ברצונם לחזור לפעילות במפעל האירופי, וזאת כמובן לצד מותו הטראגי של רופא הקבוצה רומן אבזלילוב, שהלך לעולמו אחרי שנדבק בנגיף. במידה שלא תהיה הכרעה וההצבעה תעבור לקבוצות הנוספות במפעל, נראה שחימקי מוסקבה וזניט תצטרפנה לצסק”א, ותצבענה נגד.

כמו צסק”א, מי שעוד עשויות להצטרף להצבעת הנגד הן הנציגות היווניות – אולימפיאקוס ופנאתינייקוס. במידה שהמתנגדות ישיגו את הרוב, ההפסד הצפוי לכל המועדונים, בהם כמובן גם מכבי תל אביב, נע סביב 30% מהתקציב השנתי, כך על פי הנתונים שהיורוליג עצמה מסרה לארגון השחקנים במסגרת המשא ומתן על הסכם השכר.

ריאל צפויה לתמוך (getty)
ריאל צפויה לתמוך (getty) | צילום:
ספורט 5

פיב”א מריחה דם
להכרעה על חידוש או ביטול העונה יהיו השלכות רחבות, גם פוליטיות. ליגת האלופות של פיב”א עוקבת מקרוב אחר הנעשה והעלתה הילוך בשבוע האחרון כשהצליחה “להחתים” אצלה את בילבאו, ריטאס וילנה ודרושפאקה – כולן קבוצות יורוקאפ. פיב”א מריחה דם ורוצה לנצל את ההזדמנות כדי להנחית מכה על היורוליג ולחזק את המפעל שלה, וביורוליג קיים חשש ממשי כי אי סיום ספורטיבי של היורוקאפ והיורוליג עלול להוביל ל”עריקה” של עוד כמה קבוצות חשובות. היעדים הבאים של פיב”א הם וירטוס בולוניה ופרטיזן בלגרד – שתי קבוצות שהצהירו על יומרות להגיע ליורוליג. אם הדרך תיחסם בפניהן, לא מן הנמנע שהם יבחרו בליגת האלופות.

גורם ביורוליג אמר לערוץ הספורט: “המטרה שלנו זה להגיש תכנית שלמה ומוכנה להנהלה וברגע שהיא תתקבל, לוחצים על כפתור ומניעים את כל העניינים הלוגיסטיים הקשורים באירוח”.

כזכור, הנהלת היורוליג פרסמה את התכנית לחזרת הליגה כבר בחודש אפריל. על פי המתווה, כלל הקבוצות ישהו בבידוד החל מ-29 במאי ועד 11 ביוני. לאחר הבידוד יערכו מחנה אימון לפרק זמן של שלושה שבועות, עד 2 ביולי. בין 4 ל-26 ביולי יתקיימו המשחקים שנותרו לכל קבוצה. לאחר השלמת משחקי העונה הסדירה, אשר יתקיימו כולם בעיר אחת, ייערכו משחקי נוקאאוט באותו היעד, בין שמונה הראשונות, ולבסוף תיקבע אלופה למפעל.

מקור