זה אולי לא האקזיט שמבטיח את העתיד מבחינה כלכלית, אבל אורן שמחוני הספיק למכור את הפיתוח הראשון שלו עוד לפני שהתגייס לצבא


בזמן שרבים מבני גילו היו עסוקים בבגרויות, בילויים וטיקטוק, אורן שמחוני, תיכוניסט מגבעתיים, התנסה דווקא בלימודי יזמות בתיכון. עכשיו נראה שהבחירה השתלמה עם “מיני-אקזיט”, שעזר לו להשלים הכנסה לקראת השירות הצבאי.

מאפשר לקלינאית לטפל בילדים עם לקויות שמיעה

תמונה: MAX

שמחוני, תלמיד י”ב מתיכון קלעי בגבעתיים, פיתח תוכנה עבור ילדים לקויי שמיעה, המאפשרת לקלינאי התקשורת לתכנן את מערך הטיפול באמצעות אפליקציה, ולהפעיל צלילים ותמונות שונות במיקומים שונים ברחבי החדר בעוצמות שונות, וזאת כדי לבחון את תגובת המטופלים לרעשים מכיוונים שונים. בשיחה עם גיקטיים מסביר שמחוני כי במסגרת הרחבה של 5 יחידות מדעי המחשב ל-10 יחידות, הוא השתתף בתוכנית לימודי יזמות שמפעיל ארגון MAX בבית ספרם.

“הפתרון שלנו מחליף את מה שהקלינאית עושה בעצמה. הוא מעביר את הטיפול על ידי מערכת שהילד יושב מולה, והקלינאית באפליקציה יכולה לשנות באופן דינמי את מה שהילד יראה, והמערכת יודעת בעצמה להציג את הצלילים מאיפה שהקלינאית רצתה ולהראות את התמונות תוך כדי”, מסביר שמחוני.

שמחוני מספר כי אחד העובדים ב-MAX התנדב בעצמו בעמותת בית מיחא, עמותה ישראלית המטפלת בכ-700 ילדים בשנה עם לקויות שמיעה, וסיפר לו על הצורך בכלי שיסייע בטיפולים בילדים עם לקות שמיעה “חד צדדית”: “זה היה נשמע לי מעניין ומשהו שאני יכול לתרום בו”, מסביר שמחוני. “עבדנו בצוות, ולא לבד, שזה כבר שינוי משמעותי (מדרך העבודה הסטנדרטית בתיכון, ע”ב) ועבדנו עם אנשים יותר מקצועיים שהעלו את הרמה של הפרויקט. התחלנו לפתח את המוצר ותוך כדי נפגשנו עם בית מיחא”.אביו סייע בתהליך המשא ומתן

במסגרת התוכנית מצוותים לתלמידים סטודנטים ובוגרים מפקולטות שונות ליזמות, שיווק ועיצוב. במהלך השלב הזה, שני הצדדים מתנסים בבנייה ובפיתוח של מוצר טכנולוגי. הצוות של שמחוני הגיש את האבטיפוס במסגרת הבגרות שלו בחודש יוני האחרון לאחר כחצי שנה של פיתוח. בשלב הזה מוצגים הפרויקטים השונים בפני חברות או יזמים פרטיים שעשויים לגלות בו עניין.

“התחילה התקשרות אמיתית מול בית מיחא לגבי רכישת המוצר. זה תהליך שלקח כמה חודשים”, מספר שמחוני. “זו פעם ראשונה שנחשפתי למשהו כזה. זה גרם לי להרגיש שיהיה שימוש אמיתי למה שפיתחתי”. שמחוני מספר כי אביו סייע לו בתהליך המשא ומתן אל מול בית מיחא, עד לשלב סגירת העיסקה. בשיחה עם גיקטיים מסביר גיא הולנדר, מייסד ומנכ”ל MAX, כי נוהלי הארגון קובעים כי הרוכש ישלם עד 10,000 שקלים על רעיון שפותח במסגרת האקסלרטור: “הכסף עובר במלואו לתלמיד כהכרה מהעולם החיצוני. אם הפתרון הטכנולוגי הזה יתמסחר או יצמח, יש אחוזים בודדים (עד 12.5%) שמתחלקים בין התלמיד, הסטודנט, הסטודנט לעיצוב ומקס כעמותה”. מקס עצמה נשארת עם 5% מכל הכנסה עתידית של המוצרים שהיא מוכרת.הורידו עכשיו את אפליקציית גיקטיים, ותישארו מעודכנים


הורידו עכשיו את אפליקציית גיקטיים, ותישארו מעודכנים
להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

שמחוני אמנם הרוויח כמה אלפי שקלים ממכירת המוצר שלו לבית מיחא – לא בדיוק הסכומים שעולים לנו בראש כשאנחנו מדברים על אקזיט – אבל הוא לא מביע שום חרטה או תחישת פספוס: “זה הרגיש לי טוב לסיים עם הפרויקט אחרי שעבדתי עליו יחסית הרבה זמן. לא הרגשתי שאני רוצה לחכות לראות מה יהיה איתו אחר כך”. מאז, שמחוני כבר הספיק להתגייס לצה”ל ליחידה טכנולוגית, ומהשיחה שלי עימו לא עולה כי הוא מתעניין במיוחד בחלק היזמי, אלא יותר בפן הטכנולוגי.

“למדתי לעתיד כשאני ארצה לעשות דברים נוספים. יש לי ניסיון בזה, שזה משהו שאין להרבה אנשים בגיל שלי. אני יודע עכשיו איך לגשת לדברים כאלה”, טוען שמחוני, שגם לאחר המיני-אקזיט שלו יישאר עם 5% מכל הכנסה עתידית של המוצר.

 עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה


מקור