אנגליה אמנם מתאוששת לאיטה ממשבר הקורונה ומתרגלת להקלות בסגר, אבל יש כאלה שדווקא מוצאים אותן קשות מנשוא: הנחיות הבריאות החדשות שניתנו לאזרחי המדינה קובעות כי אנשים שאינם מתגוררים יחד לא יכולים להיפגש או להישאר לישון אחד אצל השני, מה שמקשה על סצנת הדייטינג במדינה.

לפי התקנות החדשות שעברו בפרלמנט ביום שני האחרון, נקבע כי לאזרחי המדינה אסור להשתתף בהתקהלויות שמתרחשות במקום ציבורי (כמו גנים ופארקים) ומכילות יותר מ-6 אנשים, או כאלה שמתרחשות במקום מגורים פרטי ומכילות 2 או יותר אנשים. זאת במקביל לתקנה אחרת שקובעת כי שינה משותפת מחוץ לבית היא אינה חוקית ללא ״תירוץ מתקבל על הדעת״, כמו למשל מעבר דירה, מקום עבודה, השתתפות בלוויה, הענקת טיפול או הימנעות מפגיעה. גם ספורטאים מקצועיים או ילדים שנאלצים לעבור בין הורים גרושים פטורים מהתקנה.

המשמעות היא שזוגות שמעוניינים להיפגש ייאלצו לעשות זאת בחוץ, אך כמובן שנאסר עליהם לקיים יחסי מין בפומבי שכן מדובר בעבירה על חוק החשיפה הלא ראויה בציבור. המשטרה מוסמכת להעניק קנסות של 100 פאונד (כ-450 שקלים) לכל מי שעובר על ההנחיות במקום ציבורי, אך אינה מוסמכת להיכנס לבתים של אנשים. היא רשאית לפזר התקהלויות ציבוריות ולהנחות אנשים לחזור לבתיהם, אך לא יכולה להכריח אדם להתפנות בכוח, אלא אם כן הוא נמצא במקום ציבורי מובהק.

פעילי זכויות האדם באנגליה מתריעים כי מדובר בתקנות שמגבילות למעשה כל מערכת יחסים בין אנשים שאינם מתגוררים יחד. ״זו הגבלה משמעותית על הזכויות שלנו לפרטיות ולחיי המשפחה, למרות שהן אולי מוצדקות עקב חומרת המשבר הבריאותי״, אומר אדם ווגנר, עורך דין לזכויות הפרט. ״ההגדרה של ׳התקהלות׳ היא כה רחבה שהיא מכילה בתוכה כל סוג של פעילות אנושית, כולל קיום יחסי מין. זו אולי תוצאה לא מכוונת, אבל היא משפיעה על אלפים רבים, והממשלה צריכה לשקול ולהורות על חריגה יוצאת דופן לאנשים שנמצאים בזוגיות״.

אלא שעושה רושם שזה לא הולך לקרות בקרוב, שכן הממשלה הבריטית לא ממש מתחשבת ביחסים רומנטיים: לפני כחודשיים אמר בכיר במשרד הבריאות הבריטי כי אנשים שרוצים להמשיך להיפגש אחד עם השני צריכים פשוט לעבור לגור יחד. ״אנחנו לא רוצים שאנשים ייצאו וייכנסו מבתים״, אמר, בעוד שר הבריאות מאט הנקוק היה הרבה יותר נחרץ ואמר לזוגות: ״תיקחו החלטה ותדבקו בה״.

והבריטים לוקחים את ההנחיות הללו ברצינות: בחודש שעבר התפטר פרופסור בכיר בארגון ה- Scientific Advisory Group for Emergencies לאחר שהודה כי טעה בשיקול הדעת ואפשר למאהבת לבקר אותו. הוא עצמו אמנם לא הפר רשמית את ההנחיות בזמנו, אבל לקח אחריות על כך שגרם לאישה שביקרה אותו להפר אותן.

 

מקור