חוקרים בריטים הצליחו לפענח את תעלומת “מומיית הציפור” המסתורית שנמצאה באתר חפירות במצרים. ממצאי בדיקות מעבדה של הסרקופג הזעיר חשפו כי לא מדובר בכלל במומיה של בעל חיים כפי שחשבו מלכתחילה.

מומחים מעריכים כי הסרקופג נוצר לפני כ-2,100 שנים. תחילה, הם סברו כי מדובר בציפור שנחנטה בגלל הקישוטים שנמצאו על ארון הקבורה הזעיר, כמו ראש של נשר והירוגליפים שמתארים את הורוס (אל המלחמה במיתולוגיה המצרית שהתהדר בראש של בז). למרות זאת, בדיקות CT חשפו כי הסרקופג לא מכיל שרידי בעל חיים, אלא עובר שלקה במום מולד ונולד ללא רוח חיים.

אנדרו נלסון, אנתרופולוג מאוניברסיטת ווסטרן בלונדון, התייחס לממצאי ה-CT והעריך כי מדובר בעובר זכרי שהפסיק להתפתח בשבוע 28 של ההיריון לכל היותר. כמו כן, הוא ככל הנראה לקה באנאנצפלוס (מום מולד בו יש חוסר בחלק ניכר מן המוח, הגולגולת והקרקפת).

 

מומיית הציפור
“כמעט ולא עשו דברים כאלה באותה תקופה, זה מאוד נדיר” | צילום:
Bennu, twitter

“העובר הזה נולד מת”, אמר. “כל החלק העליון של הגולגולת שלו לא מפותח. חלק מהקשתות בחוליות הגב שלו נסגרו, עצמות האוזניים שלו נמצאו בחלקו האחורי של הראש ונדמה שגם הייתה לו שפה שסועה”. לטענתו, זוהי הפעם השנייה בהיסטוריה שחוקרים מצאו סרקופג של עובר מת, אשר לרוב נקברו מתחת לבתים של הוריהם בתוך כדים.

נלסון הוסיף כי ניתן לשער על בסיס איכות הסרקופג שהעובר היה מיוחד מאוד עבור בני המשפחה שלו. הוא הוסיף: “האובדן שלו כנראה היה טרגי מאוד עבור הוריו. כמעט ולא עשו דברים כאלה באותה תקופה, זה מאוד נדיר”.

חוקרים מעריכים כי המום של העובר התפתח כתוצאה מהדיאטה של אמו, שככל הנראה הייתה דלה בחומצה פולית. מעבר לזה, עדיין לא נמצאה תשובה באשר לשאלה מדוע הוריו בחרו לקשט את הסרקופג בסממנים שונים של נשרים – זאת כבר תעלומה ליום אחר.

מקור