הזן החדש שהתגלה בחזירים יכול לפגוע גם בבני אדם ואף להיות מדבק, כך מזהירים החוקרים שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת PNAS • על פי הדיווח לא מדובר בסכנה מידית אך לנגיף יש את כל המאפיינים שיכולים לגרום לו להתפשט • לכן ממליצים החוקרים לבצע ביקורת קפדנית על עובדי תעשיית החזירים


חזירים מאירי עיניים (צילום: Jane White  123FR)
צילום: Jane White 123FR

בזמן שהעולם מתמודד עם התפרצות נגיף הקורונה – ברשת BBC פורסם הבוקר (שלישי) כי זן חדש של שפעת התגלה בסין והמדענים הסינים שחקרו אותו טוענים כי מדובר בווירוס בעל פוטנציאל להפוך למגפה. הזן החדש שהתגלה נישא על ידי חזירים והוא עלול להדביק בני אדם ולעבור בין אנשים בצורה מהירה. “הקורונה מסיחה את דעתנו – אבל אסור לנו להתעלם מנגיפים נוספים שעלולים להתפשט”, אמר אחד המדענים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החוקרים שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת PNAS הביעו חשש מהאפשרות שזן השפעת החדש עלול להביא להתפרצות עולמית. הם הדגישו כי לנגיף הזה יש את כל הסימנים וההתאמות להדבקת בני אדם וכי צריך להמשיך ולחקור אותו. במקביל לחששות, אותם חוקרים מסבירים כי מכיוון שהזן דומה מאוד לשפעת רגילה – ישנה אפשרות שאנשים יפתחו חסינות לנגיף.

תחלואת שפעת חריגה במיוחד
חיסון לשפעת חזירים (אילוסטרציה) | צילום:
פלאש 90, חדשות

עוד כתבו בכתב העת כי יש ליישם במהירות מהלכים שממשלות נקטו כצעדים נגד הקורונה והמליצו במיוחד לבצע מעקב אחר עובדי תעשיית החזירים. הזן החדש, על פי המדענים, דומה מאוד לשפעת החזירים שהתפרצה בשנת 2009. הנגיף, אותו מכנים החוקרים G4 EA H1N1, יכול להתפשט ולהתרבות בתאים ובדרכי הנשימה של בני האדם. הם מצאו עדויות לזיהומים שונים בקרב אנשים שעבדו בבתי מרקחת ובענף החזירים בסין ולכן מודגש כי יש לבצע מעקב אחר עובדי הענף.

פרופ’ קינ-צ’או צ’אנג מאוניברסיטת נוטינגהאם בבריטניה אמר: “כרגע אנו מוסחים בגלל וירוס הקורונה ובצדק. אך אסור לנו להתעלם מווירוסים חדשים שעלולים להיות מסוכנים”. עוד אמר: “למרות שהנגיף החדש הזה אינו מהווה בעיה מידית – אסור לנו להתעלם ממנו”. פרופ’ ג’יימס ווד, ראש המחלקה לרפואה וטרינרית באוניברסיטת קיימברידג’, אמר: “אנו נמצאים בסיכון מתמיד להופעה חדשה של וירוסים מדבקים”.

מקור