האיחוד האירופי פרסם היום (שלישי) את רשימת המדינות ה”בטוחות” שהאזרחים המגיעים מהן לא יידרשו להיכנס לבידוד לפני כניסה למדינות האיחוד האירופי. בין המדינות הבטוחות נמצאות קנדה, מונטנגרו, יפן, תאילנד ותוניסיה. מדינות גדולות רבות שבהן תחלואת הקורונה במצב מחמיר נשארו מחוץ לרשימה, בהן גם ארצות הברית וברזיל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בניסיון לנצל את מה שנשאר מעונת התיירות באירופה, נציגי 27 מדינות האיחוד האירופי סיכמו על רשימה של 15 מדינות שאזרחיהן יוכלו להיכנס בשערי מדינות האיחוד האירופי מבלי להידרש לבידוד החל מה-1 ביולי. המדינות הבטוחות הן: אלג’יריה, אוסטרליה, קנדה, גאורגיה, יפן, מונטנגרו, מרוקו, ניו זילנד, רואנדה, סרביה, דרום קוריאה, תאילנד, תוניסיה ואורוגוואי. 

תיירים ממדינות שבהן שיעורי התחלואה גבוהים לא יוכלו להיכנס למדינות האיחוד האירופי, אלא בתנאי בידוד מחמירים. בין המדינות הללו, נמצאות רוסיה, ברזיל הודו, ארצות הברית, וגם – ישראל. מבחינת סין – היא עוד נמצאת “על תנאי”. באיחוד האירופי אומרים כי סין תצטרף למדינות הבטוחות אם המידע שיגיע משם לגבי התחלואה יהיה מדויק יותר.

הרשימה הזאת שפורסמה צפויה להתעדכן כל שבועיים, והיא רק בגדר “רשימה מייעצת”. מדינות שחברות באיחוד האירופי יוכלו לסטות מן ההמלצות הללו אם הן ירצו בכך. עם זאת, האיחוד האירופי הזהיר כי סטייה מן ההמלצות הללו עלולה להיות מסוכנת.

דגלי אירופה מחוץ לבניין הפרלמנט האירופי בבריסל
דגלי אירופה מחוץ לבניין הפרלמנט האירופי בבריסל | צילום:
ShutterStock

אחרי שהבינו שארצות הברית מחוץ לרשימה, ביוון שקלו אם לפתוח את הגבולות ללאמריקנים באופן עצמאי, אך רגע לפני פרסום ההחלטה החליטו שם ליישר קו עם יתר מדינות האיחוד. לאיחוד האירופי לקח זמן להגיע להחלטה הזו, בעיקר בגלל התנגדותה של ספרד שנזהרת מגל שני. נראה שבספרד החליטו לבסוף לאשר את הרשימה גם מטעמים כלכליים.

לפני שלושה ימים פורסם על כוונת האיחוד לפרסם את רשימת המדינות הבטוחות. החלטות האיחוד מבוססות על מידע שנאסף מהשבועיים האחרונים בהם נראו גלי התפרצות שניים או שקצב התחלואה בנגיף בהן גדול מזה של האיחוד. בארגון הבטיחו כי אין מניעים נוספים מאחורי הכנסת מדינות מסוימות “לרשימה הטובה” ואחרות לא, מלבד הרצון למנוע הדבקה נוספת בשטחי אירופה.

שדה תעופה עמוס
צילום:
David Ramos, getty images

“פתיחת גבולות היא מפתח חשוב עבור התיירות והעסקים וכמו כן עבור משפחות וחברים שבמשך תקופה ארוכה היו מנותקים”, נכתב מטעם האיחוד. עם זאת הבהירו: “הגבלות התנועה לא יוסרו ממדינות בהן ממוצע ההדבקה בנגיף גבוהה ממדינות האיחוד האירופי”.

מקור