יום כיפור עוד רגע כאן, וזה הזמן להחליט מה עושים השנה – צמים או לא?!

אז תשמחו אולי לשמוע שמעבר לחשבון הנפש שתעשו בסופ”ש הקרוב, הצום השנתי שלנו יכול לשפר לנו את הבריאות בכמה וכמה רמות, לשמור על העור שלנו, ואפילו להגן על הלב והמוח!

חשוב לציין שכל היתרונות הבריאותיים הנפלאים האלו יעילים בעיקר אם צמים לעתים קרובות יותר, אבל גם צום של פעם בשנה יכול להיות סיפתח לשנה בריאה יותר 😉

13 היתרונות הבאים מראים את נפלאות הצום על הגוף שלנו אם אנחנו בריאים כמובן, מומלץ שאנשים בעלי היסטוריה רפואית יתייעצו עם הרופא המטפל שלהם. אז שיהיה צום קל לכולם וגמר חתימה טובה!

1.

מחקרים הוכיחו שצום עוזר לרדת במשקל – שכן אם צמים מכניסים פחות קלוריות לגוף ובמקביל מגבירים את חילוף החומרים, מה שעוזר לרדת במשקל ולהוריד את השומן הבטני!

2.

צום גורם לגוף לייצר יותר מהורמון הגדילה האנושי, הורמון הקשור באופן הדוק לתהליך ההזדקנות. כאשר הגוף מייצר פחות מאותו הורמון, הוא נוטה להזדקן מהר יותר!

3.

רמת הסוכר בדם יורדת בכמה אחוזים כבר לאחר יום אחד של צום! הירידה הזו בדרך כלל גורמת לאנשים להרגיש ירידה באנרגיה, אבל מצד שני רמת הסוכר בדם עשויה להתייצב.

4.

אצל רוב האנשים לחץ הדם יהיה נמוך בזמן צום. לאו דווקא הצום עצמו גורם לכך, אלא רמות נמוכות של מלח שמורידות את לחץ הדם! אז אם אתם סובלים מלחץ דם גבוה, צום יכול להיות הפתרון.

שימו לב – אם אתם סובלים מלחץ דם נמוך, כדאי שתתייעצו עם רופא המשפחה שלכם לפני שאתם מחליטים לצום.

5.

הורמון הלפטין, שנקרא גם הורמון ה”שובע”, מגביר את ייצור הורמון בלוטת התריס. שיפור ברגישות ללפטין, שנגרם בעזרת צום, מגדיל את קצב חילוף החומרים של הגוף!

6.

צום מקדם הרס של תאים פגומים ורקמות פגומות באמצעות הגנה סלקטיבית. הגוף שלנו יודע להגן על הרקמות הבריאות כי הן מגיבות טוב יותר לתנאים קשים כמו רעב או צום!

7.

מחקרים על תפקוד המוח מראים שצום עשוי להגביר את הצמיחה של תאי עצב חדשים, אשר תורמים רבות לתפקוד המוח והגנתו.

8.

מחקרים בבעלי חיים מעידים כי צום שנעשה מדי פעם עשוי להגן מפני מחלות במוח, כמו מחלת אלצהיימר!

9.

התזונה שלנו חשובה מאוד למראה העור, אבל גם צום יכול לשפר את המראה שלנו! רמות גבוהות של סוכר בדם משנות את מבנה הקולגן, האחראי על צבע העור. צום מוריד את רמות הסוכר בדם, ולכן עוזר לנו להזדקן בצורה חיננית יותר.

10.

לדלקות יש סיבות רבות, אבל תזונה לא בריאה היא מקור ראשי לדלקות. בין אם זה סוכר מזוקק, פחמימות, אלכוהול, בשר, חלב או מטוגנים, צום עוזר לצמצם את הנזק של התזונה שלנו ולהפחית בדלקות!

11.

מתח מתון הוא טוב עבורנו, מאתגר את הגוף ומחזק אותו. צום גורם לגוף שלנו להיכנס למתח מתון, ועל כן עוזר לנו להתמודד עם לחץ בחיי היומיום.

12.

עוד מחקר הראה כי צום תורם לבריאות לב משופרת, ונמצא כי אצל בעלי חיים צום שיפר את ביצועי שריר הלב, הפחית את רמות הכולסטרול והגדיל את צמיחת כלי הדם בתוך הלב!

13.

מחקרים בחולדות הראו כי צום מאריך את תוחלת החיים! באחד המחקרים, חולדות אשר צמו לעתים קרובות חיו חיים ארוכים יותר ב-83% יותר מאשר חולדות שלא היו בצום.

אמנם זה לא הוכח לגבי בני אדם, אבל בהתחשב בכל היתרונות להלן ניתן בהחלט להגיד שצום עוזר לחיות חיים בריאים יותר!

קרדיט תמונת שער: Brightside

מקור