שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram


בחירות בצל קורונה: עם כל הכבוד לסקרים הרבים שמנסים לנבא את תוצאות הבחירות הקרובות, נראה שאופיין ייקבע בהתאם לאופן שבו ייראה המרוץ. חשוב להבין כי מככל הנראה מאזן כוחות פוליטי כמו זה לא נראה מאז קום המדינה – מצב בו שתי המפלגות המרכזיות, בראשות נתניהו ובנט, שייכות לאותו גוש אידאולוגי.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בנט, כמובן, ינסה לשמר את המצב, אך לפיד מצדו ייעשה כל מאמץ במטרה לשנות את המאזן. שניהם ככל הנראה יעשו זאת באמצעות אותם כלים פוליטיים: צירוף גורמים נוספים ושמות חדשים שיאפשרו להגדיל את כוח הרשימה.

בחירות 2021 (עיבוד: החדשות 12)
עיבוד:
החדשות 12

כך או כך, הסוגיה המרכזית שתקבע את אחוז ההצבעה היא היכולת של מפלגות השמאל לאתגר את מה שנראה כרגע כרוב ימני מוחלט. סוגיה זו צפויה להשפיע במידה רבה על המצביעים הערבים, שככל הנראה ייבחרו ברובם לוותר על זכות ההצבעה מתוך תחושה שלקולם לא תהיה השפעה רבה מדי.

כמו שיעור ההצבעה במגזר הערבי, עולה השאלה על התפלגות ההצבעות בקרב גוש שמאל והשפעתן. מפלגת מרצ ככל הנראה תרוץ הפעם לבדה במחשבה שרק כך יוכלו להביא את מירב הקולות. כזכור, הפלגה נכוותה פעמיים במהלך סבבי הבחירות האחרונים: פעם אחת כשחברה לאהוד ברק וסתיו שפיר ובפעם השנייה כששמה ניצב בשורה אחת עם "העבודה" בראשות עמיר פרץ ו-"גשר" בראשות אורלי לוי אבקסיס.

מועד הבחירות כגורם מכריע

החלטה נוספת בעלת השפעה רבה על תוצאת הבחירות היא כמובן התאריך בו ייקבעו. החלטה זו תושפע במידה רבה מקצב היערכות המדינה לשלבים הבאים בהתמודדות עם משבר הקורונה. בנט ונתניהו מצדם, ינסו לקרב את מועד הבחירות לתאריך הקרוב ביותר שניתן. כך למשל הציע בנט לקיים את הבחירות תוך 45 ימים – הצעה שבהתאם לתנאי המציאות, בלתי ניתנת ליישום.

השאלה המעניינת לגבי מועד הבחירות מגיעה דווקא מהכיוון הנגדי. מה ייקרה אם למרות רצונם של נתניהו ובנט בבחירות מוקדמות, וועדת הבחירות תבהיר כי הם זקוקים לזמן נוסף על מנת להיערך. אם התרחיש הזה יתממש, הבחירות ייערכו ככל הנראה רק בחודש מאי. הרי אם מסתכלים על לוח השנה, ניתן להבחין כי חמישה ימים לאחר מועד הבחירות המתוכנן ב-23 במרץ ישנו רצף מועדים שלא יאפשר את קיום הבחירות: החל בחג הפסח ועד ימי הזיכרון והעצמאות שמגיעים מיד אחריו.

כידוע, לאורך השנים האחרונות ניכר כי נתניהו מעוניין לקיים את הבחירות בסמוך לימים האלה, מכיוון שימים אלה, ימי הדגל, מקנים לו תשומת לב רבה ומשמשים לו פלטפורמה נוחה לפנות לציבור הבוחרים. לצעד זאת, חשוב לזכור כי השנה, לעומת שנים עברו, צפוי לעמוד לצדו על דוחן הנואמים גם ראש הממשלה החליפי.

 

מקור

בעיה בכתבה? לחצו כאן לדיווח או יצירת קשר

תגובות

שיתוף הפוסט עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest