שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram


שבוע לאחר שתומכיו של הנשיא דונלד טראמפ הסתערו על גבעת הקפיטול, בית הנבחרים האמריקני מצביע ברגעים אלה (רביעי) על הצעה להדחת הנשיא בגלל תפקודו ב"תקיפה נגד הדמוקרטיה האמריקנית", מתקפה שהדהימה את האומה והכתה גלים ברחבי העולם, וגבתה את חייהם של חמישה בני אדם. אם אכן יהיה רוב בהדחה, טראמפ יהפוך לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב שבית הנבחרים מצביע פעמיים בעד הדחתו, אחרי שכבר עשה זאת אשתקד בפרשת "אוקראינה גייט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשעה זו מתכנס בית הנבחרים באותו האולם שבו הסתתרו המחוקקים מתחת לכיסאות רק ביום רביעי שעבר, כדי להדיח את טראמפ בגין סעיף "הסתה להמרדה". לפחות חמישה רפובליקנים הודיעו שיצטרפו לדמוקרטים על מנת להדיח את הנשיא המכהן, שבעה ימים בלבד לפני שהוא אמור לעזוב את תפקידו ולפנות את כס הנשיאות לנשיא הנבחר, ג'ו ביידן, ב-20 בינואר.

המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ (צילום: רויטרס)
המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎
| צילום:
רויטרס

הדמוקרטים טוענים שאספו כבר מספיק קולות כדי לאשר הערב את ההדחה בבית הנבחרים, וכי כמה רפובליקנים צפויים לתמוך בה גם לפני המשפט בסנאט, אשר טרם ידוע מתי ייפתח. שם, יהיה צורך בתמיכה של שני שלישים ממאה הסנאטורים, בהם 17 רפובליקנים לפחות. לא ברור אם המשפט יוכל להתקיים גם אחרי השבעת ביידן ב-20 בינואר, אך השאיפה של מתנגדי טראמפ היא להוביל להרשעתו כך שהוא לא יוכל להתמודד שוב על משרה ציבורית בעתיד.

וושינגטון נמצאת בכוננות לאחר המהומות שהתרחשו ב-6.1, ואלפי חיילי המשמר הלאומי מפוזרים בימים אלה ברחבי הבירה. טראמפ התייחס אתמול לראשונה לעימותים בגבעת הקפיטול והגיב לאישומי ההסתה הקשים המיוחסים לו: "ההאשמות נגדי מגוחכות לחלוטין", טען. "זהו ציד המכשפות הגדול בהיסטוריה של הפוליטיקה".

המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ (צילום: רויטרס)
המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎
| צילום:
רויטרס

הליך ההדחה הגיע לקונגרס, זאת לאחר שאתמול דחה באופן רשמי סגן הנשיא, מייק פנס, את הבקשה להדיח את טראמפ באמצעות התיקון ה-25 לחוקה, לפיו סגן הנשיא והקונגרס יכולים בצעד משותף להדיח נשיא מכהן אם איינו כשיר לבצע את תפקידו מסיבות בריאותיות או נפשיות. פנס נימק את החלטתו בטענה כי אינו מאמין שהצעד ייטיב עם האומה, "או עולה בקנה אחד עם החוקה".

מוקדם יותר היום עלתה יו"ר בית הנבחרים וחברת המפלגה הדמוקרטית ננסי פלוסי לנאום בקונגרס, וציטטה את שירו של אהוד מנור – "אין לי ארץ אחרת". "לא אשתוק, ואשיר באזניה, עד שתפקח את עיניה", ציטטה, וביטאה את תחושותיה ברקע ההתרחשויות האחרונות בארה"ב.

מקור

בעיה בכתבה? לחצו כאן לדיווח או יצירת קשר

תגובות

שיתוף הפוסט עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest